LABORATORIUM
Poniżej przedstawiamy zasady odbywania zajęć dydaktycznych w laboratoriach Pracowni oraz warunki uzyskania zaliczenia z przedmiotów, z których odbywają się ćwiczenia laboratoryjne.
CO NA POCZĄTKU?
Pierwsze zajęcia laboratoryjne przeznaczone są na sprawy organizacyjne, podczas których studenci zapoznawani są z regułami obowiązującymi w pomieszczeniach laboratoryjnych podczas realizacji zadań pomiarowych, zasadami BHP, itp.
Podczas wstępnych zajęć następuje również podział grupy studenckiej na maksymalnie trzyosobowe podgrupy, które realizują poszczególne ćwiczenia laboratoryjne oraz przypisanie każdej z podgrup tematu ćwiczenia, od którego rozpocznie ona cykl zajęć na kolejnym spotkaniu. Ponieważ, każde z odbytych zajęć laboratoryjnych wymaga
wykonania sprawozdania z przeprowadzonych pomiarów, prosimy o dostarczenie kartonowej, zawiązywanej teczki, która będzie przeznaczona do przechowywania wykonanych sprawozdań. Do teczki należy dołączyć (lecz NIE mocować do niej) stronę tytułową wraz z umieszczonymi na niej danymi członków podgrupy ćwiczeniowej. Poza podaniem imion i nazwisk członków podgrupy, należy ją jeszcze opisać podając:
- wydział i kierunek studiów (np. Wydział Mechaniczny, TRN)
- grupa (dzień tygodnia i godzina rozpoczęcia zajęć, np. PN 9:15, tydz. N)
- rok akademicki (np. 2016/2017 sem. zimowy)
Sprawozdania należy wykonywać na przygotowanych przez pracowników Pracowni dla każdego ćwiczenia szablonach, które można pobrać z niniejszej strony www, wybierając odpowiednią dla swojego kierunku studiów zakładkę. Obok umieszczone zostały instrukcje dla poszczególnych ćwiczeń, które mają na celu umożliwienie przygotowania
się do zajęć. Instrukcje są również dostępne podczas ćwiczeń na każdym stanowisku ćwiczeniowym.
Na drugie zajęcia laboratoryjne należy zatem dostarczyć:
- wiązaną teczkę kartonową
- stronę tytułową na teczkę (pobierz PDF)
- czysty blankiet sprawozdania do pierwszego realizowanego ćwiczenia.
ZASADY ODBYWANIA ĆWICZEŃ W LABORATORIACH PRACOWNI METROLOGII
1. Studenci obowiązani są do przychodzenia na zajęcia punktualnie. Spóźnienie może skutkować niedopuszczeniem do zajęć w danym dniu.
2. Zajęcia odbywają się bez przerwy i trwają 90 min.
3. Studenci obowiązani są do dostarczenia czystego blankietu sprawozdania, które będą realizowali w danym dniu (jedno sprawozdanie na podgrupę ćwiczeniową).Należy również dostarczyć gotowe sprawozdanie z ćwiczenia realizowanego na wcześniejszych zajęciach laboratoryjnych. Jest to warunek konieczny do przystąpienia do zajęć. Niedostarczenie sprawozdania z wykonanego ćwiczenia - w ciągu dwóch tygodni od daty realizacji ćwiczenia skutkuje ocena niedostateczną z tego ćwiczenia i koniecznością jego odrobienia.
4. Do zajęć należy przystępować przygotowanym merytorycznie. Do tego celu posłużyć mogą instrukcje do poszczególnych ćwiczeń dostępne na tej stronie www, skrypty Politechniki Wrocławskiej oraz wszelkiego rodzaju podręczniki i wydawnictwa dotyczące metrologii wielkości geometrycznych i metrologii warsztatowej. W przypadku stwierdzenia nieprzygotowania podgrupy do zajęć, prowadzący może zabronić dalszego wykonywania ćwiczenia i usunąć studentów z pomieszczenia laboratorium.
5. Po zakończeniu ćwiczenia (zrealizowaniu wszystkich przewidzianych programem ćwiczenia zadań pomiarowych) grupa zgłasza u prowadzącego fakt zakończenie pracy i może uzyskać pozwolenie opuszczenia laboratorium lub przystąpić do zaliczenia odbytych wcześniej ćwiczeń. Przed opuszczeniem zajęć należy uzyskać podpis prowadzącego na blankiecie formularza do ćwiczeń. W przypadku potraktowania podpisanego blankietu jako brudnopisu - należy go dołączyć do wykonanego sprawozdania z ćwiczeń.
6. Ćwiczący są zobowiązani do prawidłowego użytkowania (wykluczającego uszkodzenie) narzędzi i sprzętu pomiarowego. Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości, uszkodzenia bądź braki należy niezwłocznie zgłaszać prowadzącemu zajęcia. Sprzęt pomiarowy,wymaga regularnej konserwacji (po zajęciach powierzchnie pomiarowe oraz powierzchnie metalowe dotykane w trakcie zajęć wymagają oczyszczenia benzyną oraz pokrycia cienką warstwą wazeliny). Powyższe czynności powinna wykonać grupa laboratoryjna po zakończeniu ćwiczenia.
7. W przypadku nieobecności na zajęciach laboratoryjnych, każdy student jest zobowiązany do ich odrobienia (również w przypadku usunięciu grupy z laboratorium, po stwierdzeniu przez prowadzącego jej nieprzygotowania do realizacji ćwiczenia). Odrabiane odbywa się w terminach objętych planem obciążenia dydaktycznego Laboratorium Metrologii Warsztatowej za zgodą prowadzącego zajęcia w tym terminie (na własnych zajęciach nie ma możliwości odrabiania zaległych ćwiczeń, wyjątek stanowią ostatnie w semestrze zajęcia tej grupy).
ZASADY ZALICZANIA ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH
W celu zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych w Pracowni Metrologii i Badań Jakości należy spełnić następujące warunki:
1. Być obecnym na wszystkich przewidzianych programem ćwiczeniach - brak obecności powoduje konieczność odrobienia ćwiczenia (w uzgodnionym z prowadzącymi terminie będzie możliwe odrobienie jednego ćwiczenia).
2. Wykonać fizycznie ćwiczenie - czego potwierdzeniem jest oddanie prawidłowo wypełnionego, kompletnego sprawozdania z przeprowadzonych czynności (pomiarów), zaakceptowanego poprzez podpis przez jednego z prowadzących zajęcia.
3. Uzyskać zaliczenia każdego, przewidzianego programem, ćwiczenia laboratoryjnego (dopuszcza się zaliczenie bez stopnia - jednak liczba ocen powinna umożliwiać wystawienie prawidłowej, adekwatnej do wiedzy studenta, oceny końcowej. Zaliczanie ćwiczeń odbywa się ustnie na kolejnych zajęciach (co najmniej o tydzień przesuniętych w czasie w stosunku do terminu odbywania ćwiczenia) lub w godzinach konsultacji, tylko u osób prowadzących daną grupę laboratoryjną. Jednorazowo możliwe jest zaliczenie maksymalnie dwóch ćwiczeń. Możliwe jest również zaliczenie większej liczby ćwiczeń na końcu smestru, poprzez pisemne klokwium zaliczeniowe.
ZASADY BHP W LABORATORIACH PRACOWNI METROLOGII
1. Urządzenia elektryczne wykorzystywane podczas ćwiczeń są załączane i odłączane od sieci wyłącznie przez prowadzących ćwiczenie laboratoryjne,
2. Każda trudność (opory ruchu, zaobserwowane niesprawności, nieprawidłowości działania) w posługiwaniu się sprzętem pomiarowym powinna być zgłaszana prowadzącym - niedopuszczalne są próby siłowego oddziaływania na sprzęt, samodzielne naprawy, itp.
3. Przy posługiwaniu się narzędziami pomiarowymi należy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy posiadają ostre krawędzie, elementy ruchome lub są ciężkie.
Uczestnicy zajęć przed przystąpieniem do ćwiczeń powinni podpisać oświadczenie O zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi BHP na zajęciach w laboratorium metrologii warsztatowej. Oświadczenie jest dostępne u prowadzącego podczas pierwszych zajęć organizacyjnych.