Pracownia Metrologii jest częścią Katedry Obróbki Plastycznej i Metrologii, znajdującej się w strukturach organizacyjnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Pracownicy Pracowni Metrologii posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń oraz prowadzeniu czynności metrologicznych realizowanych na potrzeby przemysłu. Posiadany sprzęt oraz umiejętności wielokrotnie pozwoliły na rozwiązanie istotnych problemów przemysłu w zakresie wiarygodnych ocen poziomu dokładności wykonania wyrobów, stanu technicznego urządzeń wytwórczych, a także w rozstrzyganiu spornych kwestii związanych z tymi zagadnieniami.

Działalność dydaktyczna Pracowni koncentruje się na zagadnieniach metrologii ogólnej, metrologii wielkości geometrycznych oraz współrzędnościowej technice pomiarowej, mechanizacji, automatyzacji i komputeryzacji pomiarów.

Tematyka prac badawczych związana jest z wykorzystaniem i doskonaleniem układów pneumatyki w budowie przyrządów do pomiaru długości oraz projektowaniem, budową i wdrażaniem urządzeń pomiarowych do pomiaru złożonych elementów maszynowych. Ponadto prowadzone są badania nad komputerowym wspomaganiem pomiarów z wykorzystaniem mikroprocesorów oraz współrzędnościowej techniki pomiarowej.

Pracownicy Pracowni zajmują się szkoleniami oraz doradztwem z dziedziny oceny jakości wyrobów i innych zagadnień metrologicznych dla instytucji zewnętrznych, pracowników i studentów szkoły, a także analizą jakości przyrządów pomiarowych oraz ich sprawdzaniem.

Pracownicy Pracowni sprawują również opiekę nad Kołem Naukowym Studentów Automatyki i Robotyki Wydziału Mechanicznego PWr - "Robocik". Siedziba Koła znajduje się w pomieszczeniach Pracowni, zaś z tematyką zainteresowań studentów oraz z pracami przez nich realizowanymi zapoznać się na stronie www Koła: www.robocik.wmech.pwr.wroc.pl.

Obecnie funkcjonująca Pracownia Metrologii wywodzi się z Laboratorium Pomiarów Warsztatowych, które powstało przy Katedrze Obróbki Metali w 1946r. Mieściło się w sali 100 budynku A-1. Jego organizatorem był Wincenty Kos. Następnie do niego dołączył Kazimierz Stein i na parę miesięcy Romuald Kolman. Głównym zadaniem Laboratorium było zapoznanie studentów z metodami pomiarowymi stosowanymi w przemyśle, ale również z zasadami tolerowania wymiarów i doboru pasowań.

Po ukończeniu w 1951 roku budowy nowego budynku politechniki przy ul. Łukasiewicza 3 (B-4), Katedra Obróbki Metali i Laboratorium zostały tam wtedy przeniesione. Z uwagi na wzrost zadań wykonywanych przez Laboratorium - pomiary dla przemysłu, szkolenie kadry z przemysłu w obsłudze przyrządów pomiarowych, do pracy przyjęto Bogusława Bałazińskiego i Kazimierza Bącala. W 1952 roku kierownikiem Laboratorium został Kazimierz Stein, ponieważ W. Kos odszedł do Warszawy. W 1958 roku Laboratorium przeniesiono do gmachu Hutniczego (B-1). Znaczna ilość zajęć dydaktycznych, realizowana w tym laboratorium spowodowała zatrudnienie dalszych osób: Zygmunta Szuberta i Aleksandra Streubla.

W lipcu 1963 roku zmieniono strukturę organizacyjną Wydziału Mechanicznego. Z trzech Katedr powstał Instytut Technologii Budowy Maszyn (I-24), przy którym wydzielono Środowiskowe Laboratorium Metrologii Technicznej. Dalszy wzrost zadań dydaktycznych i badawczych spowodował zatrudnienie w 1965 roku Henryka Bartoszewicza, w 1968 roku Stanisława Fity i w roku 1969 Andrzeja Szabli.

W 1969 roku Laboratorium przeniesiono do budynku Nowego Mechanicznego (B-5). Aktywność w działalności Laboratorium, kadra o wysokich kwalifikacjach jak i dobre wyposażenie w sprzęt pomiarowy stanowiło podstawę nadania przez Główny Urząd Miar uprawnienia do atestacji przyrządów pomiarowych i płytek wzorcowych. Przyczyniło się to do dalszego rozwoju Laboratorium jak i pozwoliło na zatrudnienie kolejnych pracowników: Ryszarda Soboczyńskiego i Daniela Jerzmańskiego (1971) oraz Józefa Nowickiego (1972).

W 1976 roku Laboratorium uzyskało nominację na Centralne Laboratorium Długości i Kąta dla wszystkich Uczelni Wrocławia. Zobowiązywała ona do wykonywania bezpłatnych pomiarów dla wymienionych jednostek, jak również do szeroko pojętej pomocy przy rozwiązywaniu zagadnień związanych z metrologią. W tym samym roku kierownikiem Laboratorium mianowany został Bogusław Bałaziński. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w 1991 roku.

Wysoka ranga Laboratorium zaowocowała rozszerzeniem jego uprawnień. W 1988 roku Laboratorium uzyskało upoważnienie Centralnego Biura Jakości Wyrobów PKNMiJ do badań w zakresie długości i kąta oraz geometrii powierzchni. Kolejnymi kierownikami Laboratorium byli: Borys Storch (1991-1992) oraz Aleksander Streubel (1992-2003). W 1996 roku zatrudniono w Laboratorium Marka Kurana.

Przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę, w Laboratorium na etatach pracowników technicznych pracowali Stanisława Szachnowska, Piotr Myszkowski, Roman Kukawka oraz Henryk Kowalski. Krótko na stanowisku technicznym pracowali w Laboratorium Stanisław Prask oraz Natalia Ipohorska-Lenkiewicz. Obecnie na stanowisku pracownika technicznego zatrudniony jest Krzysztof Jurasik.

W roku 2004 został oddany do użytku nowy budynek Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji i w związku z tym utworzony Zakład Metrologii i Badań Jakości został przeniesiony z budynku B-5 do pomieszczeń w budynku B-9 i B-4. W budynku B-9 zostały usytuowane sale laboratoriów dydaktycznych a w B-4 Laboratorium Pomiarów Wielkości Geometrycznych. Od lutego 2003 roku Zakład Metrologii i Badań Jakości działał pod kierownictwem Stanisława Fity. Zatrudniono również nowych pracowników: w roku 2006 Jacka Ziembę a w roku 2012 Łukasza Dworzaka.

W 2007 roku w wyniku reorganizacji Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji nastąpiło połączenie Zakładu Metrologii i Badań Jakości oraz Zakładu Obórki Wiórowej Ściernej i Erozyjnej i od tego momentu działały one pod wspólna nazwą Zakładu Obróbki Wiórowej, Ściernej, Erozyjnej i Metrologii. Kierownikiem połączonych zakładów został Piotr Cichosz. Laboratoria Metrologii działały po połączeniu zakładów jako Pracownia Metrologii i Badań Jakości - nadal pod kierownictwem Stanisława Fity.

W styczniu 2014 roku, po zmianie struktury organizacyjnej Wydziału Mechanicznego i związanej z nią likwidacji Instytutów oraz utworzeniu w ich miejsce Katedr, Pracownia Metrologii znalazła swe miejsce w Katedrze Obróbki Plastycznej i Metrologii. Kierownikiem nowo utworzonej Katedry został Zbigniew Gronostajski.